We continue to review all events currently planned for the next sixty days and organizers will be notified if their event must be canceled, postponed, or held remotely. Please, check back on Indico during this time for updates regarding your meeting specifics.
As DOE O 142.3A, Unclassified Foreign Visits and Assignments Program (FVA) applies not only to physical access to DOE sites, technologies, and equipment, but also information, all remote events hosted by Fermilab must comply with FVA requirements. This includes participant registration and agenda review. Please contact Melissa Ormond, FVA Manager, with any questions.

----

ZOOM meetings Lab policy: You absolutely must not post Zoom meeting IDs on any public website unless you set a password to protect the meeting/event. Of course, do not post the password on any public website, either.
For details please refer to the news article https://news.fnal.gov/2020/05/security-guidelines-for-zoom-meetings-2/ Zoom information should be either given on email request or stored on a SharePoint page behind SSO".
Do NOT post the zoom information in the field 'Venue/Location' since it will show in the weekly Calendar even if the event is protected!

----

Indico search will be reestablished in the next version upgrade of the software: https://getindico.io/roadmap/


   

This search is only for public events. Restricted events are not available.

 

Snowmass Computational Frontier Workshop

from Monday, August 10, 2020 (8:00 AM) to Tuesday, August 11, 2020 (5:00 PM)


        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Aug 10, 2020
Aug 11, 2020
AM
10:00 AM
Introduction (until 11:30 AM) ()
10:00 AM Snowmass 2021 Computational Frontier - Steven Gottlieb (Indiana Univ.) Benjamin Nachman (LBNL) Oliver Gutsche (Fermi National Accelerator Laboratory)   ()
10:10 AM --- Speaker switch ---
10:11 AM "Experimental Algorithm Parallelization" Topical Working Group - Walter Hopkins (Argonne National Laboratory) Giuseppe Cerati (Fermilab) Katrin Heitmann (Argonne National Laboratory)   ()
10:21 AM --- Speaker switch ---
10:22 AM "Theoretical Calculations and Simulation" Topical Working Group - ji qiang (LBNL) Daniel Elvira (Fermilab) Peter Boyle (Brookhaven National Laboratory)   ()
10:32 AM --- Speaker switch ---
10:33 AM "Machine Learning" Topical Working Group - Kazuhiro Terao Phiala Shanahan (Massachusetts Institute of Technology) Daniel Whiteson (UC Irvine) Kazuhiro Terao (SLAC National Accelerator Laboratory)   ()
10:43 AM --- Speaker switch ---
10:44 AM "Storage and processing resource access (Facility and Infrastructure R&D)"" Topical Working Group - Robert Gardner (University of Chicago) Wahid Bhimji (NERSC, Berkeley Lab) Frank Wuerthwein (UCSD)   ()
10:54 AM --- Speaker switch ---
10:55 AM "End user analysis" Topical Working Group - Dr Gavin Davies (University of Mississippi) Dr Amy Roberts (CU Denver) Peter Onyisi (University of Texas at Austin)   ()
11:05 AM --- Speaker switch ---
11:06 AM "Quantum computing" Topical Working Group - Martin Savage (Institute For Nuclear Theory) Travis Humble (Oak Ridge National Laboratory) Martin Savage (INT) Gabriel Perdue (Fermilab)   ()
11:16 AM --- Speaker switch ---
11:17 AM "Reinterpretation and long-term preservation of data and code" Topical Working Group - Matias Carrasco Kind (NCSA/University of Illinois) Mike Hildreth (Notre Dame University) Kyle Cranmer (NYU)   ()
11:30 AM --- Break ---
10:00 AM
Community Feedback (until 11:30 AM) ()
10:00 AM Network Requirements and Computing Model R&D for the HL-LHC Era - Prof. Harvey Newman (Caltech)   ()
10:08 AM --- Switch speaker ---
10:10 AM High-performance computing for global fits of parton distributions - Pavel Nadolsky (Southern Methodist University)   ()
10:18 AM --- Switch speaker ---
10:20 AM Jas4pp - a Data-Analysis Framework for Physics and DetectorStudies - Sergei Chekanov (ANL)   ()
10:28 AM --- Switch speaker ---
10:30 AM Measuring Python adoption by CMS physicists using GitHub API - Jim Pivarski (Fermilab)   ()
10:38 AM --- Switch speaker ---
10:40 AM Information Technologies for the HL-LHC in 2030 and Beyond - Prof. Harvey Newman (Caltech)   ()
10:48 AM --- Switch speaker ---
10:50 AM The Great Beyond at the Exascale: Dynamical Simulations of the Frezzotti-Rossi model - Dr Bartosz Kostrzewa (High Performance Compung & Analytics Lab, University of Bonn, Germany)   ()
10:58 AM --- Switch speaker ---
11:00 AM BSM Global Fits and GAMBIT - Prof. Jonathan Cornell (Weber State University)   ()
11:08 AM --- Switch speaker ---
11:10 AM Graph Data Structures and Graph Neural Networks in High Energy Physics with the ExaTrkX Project - Daniel Murnane (Lawrence Berkeley National Laboratory)   ()
11:18 AM --- Switch speaker ---
11:20 AM Particle Physics and Machine Learning in Education - Mark Neubauer (University of Illinois at Urbana-Champaign)   ()
11:30 AM --- Break ---
PM
12:00 PM
Connections Between Frontiers (until 1:30 PM) ()
12:00 PM Energy Frontier - Daniel Elvira (Fermilab)   ()
12:09 PM --- Speaker switch ---
12:10 PM Frontiers In Neutrino Physics - Alex Himmel (Fermilab)   ()
12:19 PM --- Speaker switch ---
12:20 PM Rare Processes And Precision Measurements - Stefan Meinel (University of Arizona)   ()
12:29 PM --- Speaker switch ---
12:30 PM Cosmic Frontier - Deborah Bard (SLAC National Accelerator Laboratory) Brian Yanny (FNAL)   ()
12:39 PM --- Speaker Switch ---
12:40 PM Theory Frontier - Steven Gottlieb (Indiana Univ.)   ()
12:49 PM --- Speaker switch ---
12:50 PM Accelerator Frontier - Jean-Luc Vay (Lawrence Berkeley National Laboratory)   ()
12:59 PM --- Speaker switch ---
1:00 PM Instrumentation Frontier - Darin Acosta (University of Florida) Darin Acosta (University of Florida)   ()
1:09 PM --- Speaker switch ---
1:10 PM Community Engagement Frontier - David Bruhwiler (RadiaSoft LLC)   ()
1:19 PM --- Speaker switch ---
1:20 PM Snowmass Early Career   ()
1:30 PM --- Break ---
2:00 PM
CompF1: Experimental Algorithm Parallelization - Walter Hopkins (Argonne National Laboratory) Katrin Heitmann (Argonne National Laboratory) Giuseppe Cerati (Fermilab) (until 3:30 PM) ()
2:00 PM Cosmic Frontier Report - Brian Yanny (FNAL)   ()
2:25 PM Intensity Frontier Report - Alex Himmel (Fermilab)   ()
2:50 PM Energy Frontier Report - Vyacheslav Krutelyov (Univ. of California San Diego (US))   ()
2:00 PM
CompF2: Theoretical Calculations and Simulation - Peter Boyle (Brookhaven National Laboratory) Daniel Elvira (Fermilab) ji qiang (LBNL) (until 3:30 PM) ()
2:00 PM Event Generators - Steven Dytman (Univ. of Pittsburgh) Hugh Gallagher (Tufts University) Stephen Mrenna (Fermilab) Steven Gardiner (Fermilab)   ()
2:15 PM Accelerator Modeling - Jean-Luc Vay (Lawrence Berkeley National Laboratory)   ()
2:30 PM Detectors/Beam Modeling - Krzysztof Genser (Fermilab) Vincent Pascuzzi (LBL)   ()
2:45 PM Theoretical Calculations (Perturbative) - Prof. Andreas von Manteuffel (University of Mainz)   ()
3:00 PM Cosmic Simulations - Salman Habib (Argonne National Laboratory)   ()
3:15 PM Theoretical Calculations (Lattice Gauge Theory) - Andreas Kronfeld (Fermilab)   ()
2:00 PM
CompF3: Machine Learning - Kazuhiro Terao (SLAC National Accelerator Laboratory) Daniel Whiteson (UC Irvine) Phiala Shanahan (Massachusetts Institute of Technology) Kazuhiro Terao (until 3:30 PM) ()
2:00 PM Introduction - Phiala Shanahan (Massachusetts Institute of Technology) Kazuhiro Terao (SLAC National Accelerator Laboratory) Daniel Whiteson (UC Irvine)   ()
2:15 PM Particle-Physics-Specific ML - Patrick Komiske (MIT)   ()
2:40 PM Interface between Simulation and ML - Anja Butter   ()
3:05 PM Interpretability and Validation of ML models - Andrew Larkoski (MIT)   ()
2:00 PM
CompF4: Storage and processing resource access (Facility and Infrastructure R&D) - Wahid Bhimji (NERSC, Berkeley Lab) Frank Wuerthwein (UCSD) Robert Gardner (University of Chicago) (until 3:30 PM) ()
2:00 PM Discussion of group mandate - Robert Gardner (University of Chicago) Wahid Bhimji (NERSC, Berkeley Lab) Frank Wuerthwein (UCSD)   ()
2:30 PM Edge services - Joe Breen   ()
2:50 PM Storage Evolution - Shigeki Misawa (BNL)   ()
3:10 PM Analysis Facilities - Brian Bockelman   ()
2:00 PM
CompF5: End user analysis - Peter Onyisi (University of Texas at Austin) Gavin Davies (University of Mississippi) Amy Roberts (CU Denver) (until 3:30 PM) ()
2:00 PM Introduction - Amy Roberts (CU Denver) Gavin Davies (University of Mississippi) Peter Onyisi (University of Texas at Austin)   ()
2:15 PM Equity issues & LOIs - Mu-Chun Chen (University of California, Irvine)   ()
2:25 PM View from the HEP Software Foundation - Khoo   ()
2:35 PM Town hall: tools for collaboration   ()
2:50 PM Town hall: computing resources (hardware)   ()
3:10 PM Overlap talk with WG4 (analysis facilities)   ()
2:00 PM
CompF6: Quantum computing - Travis Humble (Oak Ridge National Laboratory) Gabriel Perdue (Fermilab) Martin Savage (INT) (until 3:32 PM) ()
2:00 PM Introductory Remarks - Martin Savage (Institute For Nuclear Theory) Travis Humble (Oak Ridge National Laboratory) Gabriel Perdue (Fermilab)   ()
2:10 PM Tensor Networks - Yannick Meurice (U. of Iowa)   ()
2:22 PM Simulation of Quantum Field Theories   ()
2:34 PM Quantum information, error correction and holography   ()
2:46 PM QFTs on AdS - Daniel Harlow (MIT)   ()
2:58 PM Data Analysis in HEP with Quantum Computers   ()
3:10 PM Quantum Computing Co-design for HEP - Travis Humble (Oak Ridge National Laboratory)   ()
2:00 PM
CompF7: Reinterpretation and long-term preservation of data and code - Kyle Cranmer (NYU) Mike Hildreth (Notre Dame University) Matias Carrasco Kind (NCSA/University of Illinois) (until 3:30 PM) ()
2:00 PM Introduction/Overview - Mike Hildreth (Notre Dame University) Matias Carrasco Kind (NCSA/University of Illinois) Kyle Cranmer (NYU)   ()
2:10 PM Open is not Enough / Analysis Preservation and Reinterpretation (RECAST) - Lukas Heinrich (New York University)   ()
2:35 PM REANA, Data and Analysis Preservation at CERN - Tibor Simko (CERN)   ()
2:55 PM Publishing likelihoods - Matthew Feickert (Southern Methodist University)   ()
3:10 PM Evolution of Preservation: Cloud Services and Analysis Facilities   ()
3:30 PM --- Break ---
4:00 PM Convener Meeting (restricted)   ()
12:00 PM
CompF1: Experimental Algorithm Parallelization - Katrin Heitmann (Argonne National Laboratory) Giuseppe Cerati (Fermilab) Walter Hopkins (Argonne National Laboratory) (until 1:30 PM) ()
12:00 PM HEP-CCE Report - Meifeng Lin (BNL)   ()
12:25 PM IRIS-HEP Report - Heather Gray (UC Berkeley/LBNL)   ()
12:50 PM Challenges and opportunities   ()
12:00 PM
CompF2: Theoretical Calculations and Simulation - Peter Boyle (Brookhaven National Laboratory) Daniel Elvira (Fermilab) ji qiang (LBNL) (until 1:30 PM) ()
12:00 PM Theoretical Calculations and Simulation Panel Discussion (CF2)   ()
12:00 PM
CompF3: Machine Learning - Daniel Whiteson (UC Irvine) Kazuhiro Terao (SLAC National Accelerator Laboratory) Phiala Shanahan (Massachusetts Institute of Technology) Kazuhiro Terao (until 1:30 PM) ()
12:00 PM Community tools and standards for ML work - Daniel Guest   ()
12:30 PM Resource needs and management - Javier Duarte (University of California San Diego) Javier Duarte   ()
1:00 PM Education and engagement of ML skills - Savannah Thais (Yale University)   ()
12:00 PM
CompF4: Storage and processing resource access (Facility and Infrastructure R&D) - Frank Wuerthwein (UCSD) Robert Gardner (University of Chicago) Wahid Bhimji (NERSC, Berkeley Lab) (until 1:30 PM) ()
12:00 PM Upcoming computing facilities for science - Nick Wright (NERSC, LBNL)   ()
12:30 PM AI hardware and facilities - Wahid Bhimji (NERSC, Berkeley Lab)   ()
12:50 PM Future landscape of Science Networking - Eli Dart   ()
12:00 PM
CompF5: End user analysis - Amy Roberts (CU Denver) Peter Onyisi (University of Texas at Austin) Gavin Davies (University of Mississippi) (until 1:30 PM) ()
12:00 PM Overlap talk with WG3 (machine learning tools)   ()
12:25 PM Town hall: data storage and access (software) - Marc Weinberg (Florida State University)   ()
12:40 PM Town hall: analysis libraries - Alexander Held Matthew Bellis (Cornell University/Siena College (US))   ()
12:55 PM Town hall: documentation, training, software & data preservation - Matthew Bellis (Cornell University/Siena College (US))   ()
1:10 PM BOF session: analysis libraries   ()
1:10 PM BOF session: computing resources (hardware)   ()
1:10 PM BOF session: data storage and access (software)   ()
1:10 PM BOF session: documentation, training, software & data preservation   ()
1:10 PM BOF session: open 1   ()
1:10 PM BOF session: open 2   ()
1:10 PM BOF session: tools for collaboration   ()
12:00 PM
CompF6: Quantum computing - Gabriel Perdue (Fermilab) Martin Savage (INT) Travis Humble (Oak Ridge National Laboratory) (until 1:36 PM) ()
12:00 PM Quantum simulation and hardware co-design - Raphael Pooser (Oak Ridge National Laboratory)   ()
12:12 PM Quantum computing for event generators - Christian Bauer (LBNL)   ()
12:24 PM Quantum algorithms for quantum sensing - Andrew Sornborger   ()
12:36 PM NISQ-era Quantum Devices for HEP - Norbert Linke (Joint Quantum Institute, University of Maryland)   ()
12:48 PM Algorithm Development for beyond NISQ-era devices - Nathan Wiebe   ()
1:00 PM Quantum Networks for HEP - Nick Peters   ()
1:12 PM Issues in HEP relevant to QML, decoherence, and quantum foundations - Andreas Albrecht   ()
1:24 PM Search Strategies for new particles with SRF cavities - Alexander Romanenko (Fermilab)   ()
12:00 PM
CompF7: Reinterpretation and long-term preservation of data and code - Kyle Cranmer (NYU) Mike Hildreth (Notre Dame University) Matias Carrasco Kind (NCSA/University of Illinois) (until 1:30 PM) ()
12:00 PM Analysis Preservation Bootcamp - Leonora Vesterbacka (NYU)   ()
12:20 PM Experiences with Open Data - Cari Cesarotti (Harvard)   ()
12:30 PM Experiences with Open Data - Anthony Badea (Harvard)   ()
12:40 PM Town Hall discusion on Astrophysics, Dark matter, Cosmology, etc.   ()
12:55 PM Joint Town Hall with CF5: Data Analysis   ()
1:10 PM Organization moving forward   ()
1:30 PM --- Break ---
2:00 PM
Community Feedback (until 3:00 PM) ()
2:00 PM Panel Discussion   ()
3:00 PM --- Break ---
3:30 PM
Summary and Outlook (until 5:00 PM) ()
3:30 PM "Experimental Algorithm Parallelization" Topical Working Group - Katrin Heitmann (Argonne National Laboratory) Walter Hopkins (Argonne National Laboratory) Giuseppe Cerati (Fermilab)   ()
3:40 PM --- Speaker switch ---
3:41 PM "Theoretical Calculations and Simulation" Topical Working Group - Peter Boyle (Brookhaven National Laboratory) ji qiang (LBNL) Daniel Elvira (Fermilab)   ()
3:51 PM --- Speaker switch ---
3:52 PM "Machine Learning" Topical Working Group - Phiala Shanahan (Massachusetts Institute of Technology) Daniel Whiteson (UC Irvine) Kazuhiro Terao Kazuhiro Terao (SLAC National Accelerator Laboratory)   ()
4:02 PM --- Speaker switch ---
4:03 PM "Storage and processing resource access (Facility and Infrastructure R&D)"" Topical Working Group - Wahid Bhimji (NERSC, Berkeley Lab) Frank Wuerthwein (UCSD) Robert Gardner (University of Chicago)   ()
4:13 PM --- Speaker switch ---
4:14 PM "End user analysis" Topical Working Group - Amy Roberts (CU Denver) Gavin Davies (University of Mississippi) Peter Onyisi (University of Texas at Austin)   ()
4:24 PM --- Speaker Switch ---
4:25 PM "Quantum computing" Topical Working Group - Gabriel Perdue (Fermilab) Martin Savage (INT) Travis Humble (Oak Ridge National Laboratory)   ()
4:35 PM --- Speaker Switch ---
4:36 PM "Reinterpretation and long-term preservation of data and code" Topical Working Group - Mike Hildreth (Notre Dame University) Kyle Cranmer (NYU) Matias Carrasco Kind (NCSA/University of Illinois)   ()
4:46 PM --- Speaker Switch ---
4:47 PM Snowmass 2021 Computational Frontier - Oliver Gutsche (Fermi National Accelerator Laboratory) Benjamin Nachman (LBNL) Steven Gottlieb (Indiana Univ.)   ()